Rally Καταλανίας: Επέστρεψε στις νίκες ο Meeke, πιο κοντά στον τίτλο ο Ogier

O Kris Meeke ήταν ο μεγάλος νικητής στο Rally Καταλανίας, παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα όσον αναφορά το μέλλον του στην ομάδα.

O Βρετανός μπήκε στην τελευταία ημέρα έχοντας ένα προβάδισμα από τον Sebastien Ogier και με δύο πρωτιές στις ΕΔ17&18 αύξησε τη διαφορά στα 27.3s πριν την Power Stage. Εκεί, κατάφερε να βρεθεί στην 2η θέση και κέρδισε την 5η του νίκη στη καριέρα του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Ο Dani Sordo ήταν εκείνος που βρέθηκε στη κορυφή των χρόνων στην Power Stage και κατάφερε να πάρει μερικούς βαθμούς σε ένα καταστροφικό rally για την Hyundai.

O Ogier πήρε την 3η θέση και την 2η στη Γενική κατάταξη και πλέον έχει μια άνετη διαφορά από τον Tanak και στον επόμενο αγώνα, θα κυνηγήσει και την μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου. Ο Εσθονός teammate του, έκλεισε το βάθρο των νικητών, σε μια ακόμα πολύ δυνατή εμφάνιση.

Ο Juho Hanninen ολοκλήρωσε στην 4η θέση, ενώ την πρώτη 5άδα ολοκλήρωσε ο Mads Ostberg.

Μεγάλη απογοήτευση οι εγκαταλείψεις των Thierry Neuville & Jari-Matti Latvala, με τον οδηγό της Hyundai να χάνει κάθε ελπίδα για τον τίτλο.