spot_img

GP Βελγίου: Νίκη-έκπληξη Russell σε έναν αγώνα θρίλερ

Ο George Russell της Mercedes ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του GP Βελγίου κερδίζοντας έναν εντυπωσιακό αγώνα στον οποίο τα δεδομένα άλλαζαν γύρο με το γύρο.

Στο Grand Prix Βελγίου, το 14ο φετινό αγώνα για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Formula 1, η νίκη κρίθηκε από τη στρατηγική, καθώς πήγε για δεύτερη φορά φέτος στα χέρια του George Russell με τη Mercedes.

Ο Βρετανός έκανε ένα pit stop λιγότερο από τους αντιπάλους του και κατάφερε να διατηρηθεί στην πρώτη θέση στο τέλος, παρά την επίθεση του Lewis Hamilton, που πήρε τη δεύτερη θέση. Ο Oscar Piastri με τη McLaren ανέβηκε στο βάθρο, τερματίζοντας στην 3η θέση.

Κερδισμένος ήταν και ο Max Verstappen, ο οποίος παρότι ήταν 5ος τερμάτισε μπροστά από τον Lando Norris και άνοιξε τη διαφορά τους στο πρωτάθλημα.

Ακούστε την εκπομπή Slipstream για την F1 με την ανάλυση του GP Ουγγαρίας και τη δραματική νίκη της McLaren πατώντας play στο παρακάτω βίντεο.