GP Αζερμπαϊτζάν SQ: «Βασιλιάς» στις pole στο Μπακού ο Leclerc

Ο Charles Leclerc σημείωσε και πάλι τον ταχύτερο χρόνο στο πρώτο Sprint Shootout στην ιστορία της Formula 1, με τη Red Bull Racing να έπεται και το Sergio Perez να ξεπερνά το Max Verstappen.

Το Σάββατο το πρωί στην πίστα του Μπακού διεξήχθη το πρώτο Sprint Shootout στη Formula 1, ως μέρος της διαφορετικής διαμόρφωσης του τριημέρου του GP Αζερμπαϊτζάν. Η μικρότερη σε διάρκεια διαδικασία είχε αρκετή δράση, το αποτέλεσμα, ωστόσο, ήταν παρόμοιο με τις παραδοσιακές κατατακτήριες δοκιμές της Παρασκευής.

Ο Charles Leclerc με Scuderia Ferrari κατάφερε να κερδίσει για δεύτερη φορά τη Red Bull Racing στη μάχη με τα χρονόμετρα στον ένα γύρο, καθώς σημείωσε χρόνο στο 1:41.697. Η Red Bull Racing ακολουθούσε, με το Sergio Perez (+0,147s) να είναι ταχύτερος του Max Verstappen (+0,290s), κάτι που σημαίνει πως ο Μεξικανός θα είναι στην πρώτη σειρά εκκίνησης του αγώνα Sprint. Ο George Russell (Mercedes-AMG) βρέθηκε στην 4η θέση, μπροστά από τη Ferrari του Carlos Sainz και ο Lewis Hamilton (Mercedes-AMG) κατέλαβε την 6η θέση.

Ο Alex Albon Williams σκαρφάλωσε στην 7η θέση, με την Aston Martin να καταλαμβάνει τις θέσεις 8 και 9 με τους Fernando Alonso και Lance Stroll αντίστοιχα. Ο Lando Norris με McLaren πέρασε στην 3η περίοδο, όμως περιορίστηκε στη 10η θέση, εφόσον δεν είχε διαθέσιμο νέο σετ soft ελαστικών.

Ο teammate του Βρετανού, Oscar Piastri έμεινε εκτός του SQ3 μόλις για 0,032s και κατέλαβε την 11η θέση. Η Haas είχε το Nico Hulkenberg στη 12η και τον Kevin Magnussen στη 14η θέση αντίστοιχα, με τον Esteban Ocon με Alpine να τους «χωρίζει» στη 13η θέση. Ο Logan Sargeant με Williams πέρασε στο SQ2, όμως είχε ατύχημα στις τελευταίες στιγμές του SQ1 κι έμεινε 15ος.

Από την πρώτη περίοδο αποκλείστηκαν οι Alfa Romeo των Zhou Guanyu (16η θέση) και Valtteri Bottas (17η θέση), καθώς και οι οδηγοί της Alpha Tauri Yuki Tsunoda (18η θέση) και Nyck De Vries (20ή θέση), με τον Pierre Gasly με Alpine να βρίσκεται ανάμεσά τους στη 19η θέση.

Ακούστε την εκπομπή Slipstream #111 με την ανάλυση του Grand Prix Αυστραλίας.

SQ1

Ο καιρός στην πόλη του Μπακού ήταν ηλιόλουστος, με τις θερμοκρασίες αέρα και οδοστρώματος στους 24 και 47 βαθμούς κελσίου αντίστοιχα. Η πρώτη περίοδος της διαδικασίας είχε διάρκεια 12 λεπτά, συνεπώς τα μονοθέσια βγήκαν άμεσα στην πίστα, υποχρεωτικά με medium ελαστικά.

Μετά τα πρώτα 5 λεπτά, ο Hamilton είχε σημειώσει τον πρώτο χρόνο στο 1:44.739, με τους οδηγούς της Red Bull Racing να τον ξεπερνούν άμεσα και το Verstappen να είναι ταχύτερος του Perez. Λίγες στιγμές αργότερα, ο Leclerc της Scuderia Ferrari πήρε την πρώτη θέση με χρόνο 1:43.732, με τον teammate του, Sainz, να ανεβαίνει στην 3η θέση. Παράλληλα, η τελική πεντάδα αποτελούταν από τους Hulkenberg, Gasly, De Vries, Zhou και Bottas.

Η κατάταξη άλλαζε συνεχώς, με τους οδηγούς να μένουν σε όλη τη διάρκεια της περιόδου στην πίστα, καθώς βελτίωναν τις προσπάθειές τους. Στο τελευταίο λεπτό, ωστόσο, ο Sargeant είχε επαφή με τον τοίχο στην έξοδο της στροφής 15, κάτι που εμπόδισε αρκετούς οδηγούς από το να σημειώσουν ταχύτερο χρόνο. Με την εμφάνιση της κόκκινης σημαίας, η κατάταξη δεν αλλοιώθηκε. Ο Leclerc έμεινε στην κορυφή, με τους Verstappen, Hamilton, Sainz και Russell να συμπληρώνουν την πρώτη πεντάδα. Αντίθετα, οι οδηγοί που αποκλείστηκαν από τη συνέχεια ήταν οι Zhou, Bottas, Tsunoda, Gasly και De Vries.

SQ2

Η δεύτερη περίοδος της διαδικασίας καθυστέρησε να ξεκινήσει και έχει διάρκεια μόλις 10 λεπτά, με τους οδηγούς να χρησιμοποιούν εκ νέου υποχρεωτικά τα medium ελαστικά.

Ο Verstappen τέθηκε επικεφαλής με χρόνο 1:42.417, με τον teammate του, Perez  έπεται. Η Mercedes-AMG είχε τους Hamilton και Russell στις θέσεις 3 και 4 αντίστοιχα. Η Ferrari ανέβηκε στη 2η θέση με το Leclerc και στην 4η με το Sainz λίγες στιγμές αργότερα. Εκτός δεκάδας βρίσκονταν οι Russell, Ocon, Magnussen, Hulkenberg και Sargeant.

Οι τελευταίες στιγμές του SQ2 δεν έφεραν μεγάλες αλλαγές, με τον Alonso να ανεβαίνει στην 4η θέση. Στις χαμηλότερες θέσεις, ο Russell μπήκε στη δεκάδα, αφήνοντας τον Piastri στην 11η θέση. Ο Αυστραλός αποκλείστηκε απέχοντας μόλις 0,032s από τον teammate του, Norris. Οι Hulkenberg, Ocon και Magnussen συμπλήρωσαν την πεντάδα, μαζί με το Sargeant που δε συμμετείχε, λόγω της εξόδου που είχε στο SQ1.

SQ3

Η μάχη για την πρώτη θέση εκκίνησης του αγώνα Sprint διήρκησε μόλις 8 λεπτά, με τους οδηγούς να χρησιμοποιούν, βάσει κανονισμού, νέα γόμα soft ελαστικών. Ο Norris δεν είχε διαθέσιμο σετ, συνεπώς δε βγήκε στην πίστα κι έμεινε στη 10η θέση. Ο Perez ήταν ταχύτερος του Verstappen κατά 0,264s και ήταν στην κορυφή. Ο Leclerc, όμως, πήρε εκ νέου την πρώτη θέση στην κατάταξη, με χρόνο 1:41.697. Ο teammate του, Sainz, ήταν στην 4η θέση. Η Mercedes ακολουθούσε με τους Hamilton και Russell στις θέσεις 5 και 6 αντίστοιχα, ενώ οι Albon, Stroll και Alonso συμπλήρωναν την κατάταξη.

Στην τελευταία προσπάθεια, ο Leclerc είχε μικρή επαφή με τον τοίχο στο sector 1, όμως διατήρησε την πρώτη θέση, καθώς οι Perez και Verstappen δε βελτίωσαν τους χρόνους τους. Ο Russell πήρε την 4η θέση από το Sainz, με τον Ισπανό να επηρεάζεται από την έξοδο του teammate του. Οι Hamilton, Albon, Alonso και Stroll κατέλαβαν, αντίστοιχα, τις θέσεις 6 έως 9.