MotoGP, Κατάρ QP: O Marini πήρε μια εντυπωσιακή pole με ρεκόρ πίστας

Ο Luca Marini ήταν ο πρωταγωνιστής στο QP του MotoGP στο Κατάρ, με έναν εντυπωσιακό χρόνο στο τέλος του Q2.

Οι κατατακτήριες δοκιμές του GP Κατάρ για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του MotoGP είχαν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και διαφορετικούς πρωταγωνιστές από αυτούς που έχουμε συνηθίσει.

Ο Luca Marini της VR46 Ducati κατέκτησε την pole position για 2η φορά στην καριέρα του, κατεβάζοντας για περίπου 1 δευτερόλεπτο το απόλυτο ρεκόρ πίστας. Οι δύο Gresini Ducati βρέθηκαν στην πρώτη σειρά της εκκίνησης, με τον Fabio di Giannantonio στη 2η θέση και τον Alex Marquez στην 3η.

Δεν ήταν η καλύτερη ημέρα για τους διεκδικητές του φετινού τίτλου. Ο Pecco Bagnaia θα εκκινήσει από την 4η θέση, ενώ ο προβληματισμένος Jorge Martin θα βρίσκεται ακριβώς δίπλα του στην 5η θέση. Απογοητευτική ήταν η εμφάνιση των μοτοσικλετών της Aprilia, με τον Maverick Vinales να είναι ο κορυφαίος των Ιταλών, μόλις στην 8η θέση.

Ο Αγώνας Σπριντ είναι προγραμματισμένος για τις 19:00 ώρα Ελλάδος.