WEC 6H Spa FP1: Μπροστά η Rebellion, ακολουθεί η ByKolles

Μετά από έξι μήνες απουσίας, το WEC επιστρέφει με τον αγώνα του Spa και η Rebellion Racing κυριάρχησε στην γενική κατάταξη του FP1.

Η νικήτρια ομάδα του προηγούμενου αγώνα βρέθηκε στη κορυφή των χρόνων, με το #1 των Bruno Senna, Gustavo Menezes και Norman Nato να γράφει τον ταχύτερο γύρο στο 2:02.469 στην αρχή της διαδικασίας. Η Αγγλο-Ελβετική ομάδα ήταν κατά 1s μπροστά από την ByKolles που επιστρέφει στο Πρωτάθλημα ως προετοιμασία για τις 24H του Le Mans, παίρνοντας τη 2η θέση. Το #4 CLM των Bruno Spengler, Tom Dillmann και Oliver Webb έγραψε 26 γύρους και δείχνει έτοιμο να ριχτεί στην μάχη.

Τα δύο Toyota TS050 Hybrid ακολούθησαν στις θέσεις 3 και 4 λίγο πίσω από το LMP1 της ByKolles. Το #7 των Jose-Maria Lopez, Mike Conway και Kamui Kobayashi έγραψε τον ταχύτερο χρόνο στο 2:03.632, ενώ το #8 των Kazuki Nakajima, Sebastien Buemi και Brendon Hartley ήταν κάτι λιγότερο από 0.2s πίσω. Όλα τα LMP1 φοράνε το Le Mans spec αεροδυναμικό κιτ.

LMP2

Η Racing Team Netherlands πήρε την 1η θέση, με τον Giedo Van der Garde να γράφει το 2:03.888 και να είναι ο ταχύτερος οδηγός στο #29 Oreca και ελαστικά της Michelin. Στην 2η θέση ακολούθησε το #38 της Jota Sport, 0.047s πίσω στην κατάταξη, σε μια κλειστή μάχη ομάδων και κατασκευαστών ελαστικών, καθώς φοράει τις γόμες της Goodyear. Στην 3η θέση ακολούθησε η United Autosports με το #22, με την ομάδα του Zak Brown να έρχεται από νίκη στο ELMS σε αυτή τη πίστα μόλις 5 ημέρες πριν με το ίδιο αυτοκίνητο και line-up οδηγών.

GTE-Pro

Η Porsche πήρε την 1η θέση, χάρη στο 2:16.057 των Kevin Estre και Michael Christensen στη #92 Porsche 911 RSR. Ο χρόνος αυτός ήταν αρκετός ώστε να αφήσει στην 2η θέση την Aston Martin Vantage GTE #9 των Maxim Martin και Alex Lynn για 0.251s. H Porsche #91 ακολούθησε στην 3η θέση μπροστά από την πρώτη Ferrari 488 GTE #51 των James Calado και Alessandro Pier Guidi.

GTE-Am

Ταχύτερη ολοκλήρωσε η AF Corse #83 Ferrari με ταχύτερο χρόνο στο 2:17.853 και άφησε στην 2η θέση την Aston Martin #98 για 0.269s, ενώ τη πρώτη 3άδα έκλεισε η Porsche #56 της Team Project 1.

Η Παρασκευή προβλέπεται αρκετά πολυάσχολη ημέρα στο Spa, καθώς θα διεξαχθούν το FP2, το FP3 και οι κατατακτήριες δοκιμές, ενώ ο αγώνας είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο στις 14:30μμ ώρα Ελλάδος.