Στη Repsol Honda ο Alex Marquez, πλαισιώνει τον αδερφό του

Η αγωνιστική ομάδα της Honda, ανακοίνωσε πως ο Alex Marquez θα αποτελεί μέλος του HRC το 2020, αντικαθιστώντας τον Jorge Lorenzo που σταμάτησε τους αγώνες.

Ο Ισπανός έκανε μια πολύ δυνατή χρονιά στη Moto2 όπου εν τέλει κατέκτησε το πρωτάθλημα και ήταν μέσα στους υποψήφιους ώστε να πάρει τη θέση του Lorenzo. Ο ανταγωνισμός που είχε ήταν μεγάλος, καθώς φαβορί για τη θέση ήταν ο Johann Zarco που έκανε τους τελευταίους 3 αγώνες στην ομάδα της LCR και έδειξε θετικά σημάδια, όμως τελικά δεν θα αποτελέσει μέλος της εργοστασιακής ομάδας.

Το 2020 λοιπόν, οι αναβάτες του MotoGP θα έχουν να αντιμετωπίσουν όχι έναν, αλλά δύο Marquez, με τον Alex να κάνει το μεγάλο βήμα, έπειτα από πέντε σεζόν στη Moto2, στην οποία και δυσκολεύτηκε. Τώρα παίρνει τη μεγάλη του ευκαιρία και μένει να δούμε πώς θα ανταπεξέλθει.